Имате повече от един регистрирани потребители във Вашия WordPress сайт и искате да делегирате различни права на всеки един от тях? Или пък желаете да осигурите временен достъп до част от администраторските функции на сайта Ви за някой от Вашите сътрудници? И в двата случая се нуждаете от решение, което да Ви позволи да извършите промяна на потребителските роли в WordPress!
Потребителските роли, които са предвидени по подразбиране за всяка една WordPress инсталация са:
- Super Admin – някой с достъп до функциите на мрежовата администрация на сайта, както и всички други функции;
- Administrator – някой, който има достъп до всички функции на администрацията в рамките на един сайт;
- Editor – някой, който може да публикува и управлява публикации на сайта включително и тези на другите потребители;
- Author – някой, който може да публикува и управлява собствените си публикации;
- Contributor – някой, който може да пише и да управлява своите собствени публикации, но не може да ги публикува;
- Subscriber – някой, който може да управлява само своя профил;
От това кратко резюме на различните потребителски роли виждате, че голяма част от тях са доста ограничени. Това принципно е чудесно, тъй като по този начин, до известна степен, се осигурява защита на всяка една WordPress инсталация от неправомерен достъп.
Но все пак в някои ситуации ще искате да промените това и за тази цел ще се нуждаете от качествено решение!
И както сигурно вече се досещате такова решение съществува. Всъщност ако сте от по-напредналите потребители на WordPress и сте наясно с програмирането, то можете да направите промяна на потребителските роли в WordPress по различни начини. Но ако не искате да губите време или просто не разбирате от програмиране, то тогава просто можете да инсталирате плъгина User Role Editor.
Защо може да се нуждаете от него?
Още в началото на тази публикация загатнах някои варианти. Лично на мен ми се наложи преди време да създам акаунт за дизайнера на един от блоговете, над които работя. Той трябваше да влезе със своя ограничен профил и да редактира WordPress темата. За съжаление по подразбиране само потребителската роля: „Super Admin“ или „Administrator“ имат достъп до PHP файловете на темите. Както можете да се досетите нямах позволение да предоставя администраторска роля на дизайнера и затова трябваше да намеря друго решение, чрез което той като обикновен „Contributor“ да получи достъп само до тази администраторска функционалност, при това временно.
И точно тук User Role Editor ми помогна!
Този невероятен плъгин се инсталира бързо и лесно и след активацията му просто трябва да отидете на менюто „Users“->“User Role Editor“ и от там да направите промяна на потребителските роли в WordPress сайта Ви. Най-добрата новина е, че можете да редактирате всяка една от тях по всяко време. Това отваря различни възможности управлението и развитието на един WordPress сайт – достатъчно е само да използвате Вашето въображение и да го съчетаете със стратегията Ви за онлайн маркетинг, SEO и администриране на проекта Ви.