Търсенето чрез Google определено е много лесно. Но има ситуации, в които искаме да сведем резултатите до точно определена информация. В такъв случай класическото търсене няма да е най-оптималният вариант. Добрата новина е, че Google ни позволява да търсим по-прецизно с помощта на някои команди (оператори).
Кои са те?
За по-доброто им илюстриране, нека да приемем, че най-необходимата ни информация е публикувана в сайт с име: „primeren-site.com„. С това кратко уточнение можем да преминем и към самите команди:
- site:primeren-site.com ключова дума – с тази команда Вие казвате на Google да търси информация само в този сайт по дадената ключова дума. Резултатите, които ще получите ще бъдат само и единствено от този домейн.
- link:primeren-site.com – с тази команда ще видите всички резултати за връзки към конкретен сайт.
- cache:primeren-site.com – показва кешираната версия на сайта след последното му обхождане от страна на Google. Ако въведете след тази команда и ключова дума, то тя ще бъде оцветена в жълто при показването на кешираната версия.
- info:primeren-site.com – дава разнообразна информация за сайта. Например: най-скорошната кеш версия; други подобни сайтове; сайтове, които линкват към този домейн и други.
- related:primeren-site.com – показва подобни резултати на съдържанието в този сайт.
- allinurl:primeren-site.com ключова дума – открийте всички страници, съдържащи тази ключова дума в този сайт, които са индексирани от Google
Следващите команди (оператори) могат и да не са обвързани с конкретен сайт:
- allinanchor – показва резултати само по ключови думи, които са използвани като anchor в линкващите сайтове.
- allintitle – показва списък със сайтовете, които съдържат използваната ключова дума в заглавието на дадена страница. Пример: allintitle:facebook – това ще покаже страници от различни сайтове, които съдържат ключовата дума facebook в техните заглавия.
- allintext – същото като горното, с тази разлика, че тук Google търси за ключова дума в основния текст на страниците
- define – показва подробно разяснение на търсената информация. Например, ако въведете define:marketing ще видите резултати, които съдържат детайлно описание на маркетинга.
- filetype – търсене на информация в определени файлове. Пример: filetype:pdf facebook ще покаже всички индексирани PDF файлове, които съдържат информация за Facebook
- daterange – ограничава търсенето до индексираните резултати за определен времеви диапазон. Например: daterange:2452671-2452671 wordpress
Забележка: датите трябва да са според Юлианския календар. За да конвертирате стандартна дата към такава от този календар, можете да използвате следния конвертор (или подобен на него по Ваш избор).
UPDATE: Оператори за базово търсене
След като разгледахме операторите (командите) за по-специфично търсене, нека все пак да се спрем и над базовите.
- Текст в кавички (“ „) – пример: „популяризиране на“ – този оператор казва на Google да търси точно тази фраза, която сте поставили между кавичките. Това е така нареченото фразово търсене. Следва да го използвате само и единствено, когато сте сигурни в начина на изписване и последователността на фразите.
- Тире пред дума или пред командата (оператора) „site:“. Пример: мустанг -кола . В посоченият пример ще се покажат резултати свързани с животното Мустанг, а не с едноименният модел лека кола. Полезно е при думи, които имат повече от едно значение с цел филтриране на резултатите. Втори пример: мустанг -site:wikipedia.org . В случая ще получите резултати от всички сайтове БЕЗ Wikipedia за ключова дума „мустанг“.
- Звездичка (*) – Пример: боят * тупкат . Използването на звездичка следва да каже на Google да предостави произволна дума или знак на нейното място. Този оператор е полезен, когато не сте сигурни в точното изписване на фразите, които искате да откриете или когато сте запомнили отделни части от тях. Поставянето на втора звездичка прд следващата ключова дума ще доведе до различни резултати. Всяка звездичка е нова произволна дума/знак.
- Две последователни точки без интервали при търсене на числа. Пример: микровълнова печка 100лв .. 200лв . Тази команда (оператор) може да се използва за: дати, цени и обикновени числа. Следва да покаже резултати във въпросния числов диапазон.
- Плюс. Пример: +Optibg . Подходящо за търсене на страници в Google+ или кръвни групи (примерно AB+).
- @ – за социални маркери. Пример @Daniel_Angelov
- $ – за цени. Пример: Toshiba $400
- # – търсене на хаштагове в социалните мрежи. Пример: #урок
UPDATE: Ето и някои от най-актуалните оператори и use cases за 2019 година:
- before: / after: – най-новите (към датата на ъпдейта на статията) оператори за търсене, които ви позволяват да видите състоянието на даден сайт или тема преди или след конкретна дата.
Пример: avengers endgame before:2019 или avengers endgame after:2019-04-01 или avengers endgame after:2019-03-01 before:2019-03-05.
Можете също така да комбинирате новите параметри с някои от останалите. Примерно: site:optibg.com gdpr before:2017-09-30 няма да върне никакви публикации за GDPR (не се броят индексирани ключови думи от свързани статии в блога), защото преди тази дата не съм писал нищо по темата. 🙂 - -inurl:https – тази добавка в комбинация с оператора site: ще покажат всички некриптирани (non-https) страници в даден сайт. Полезно, ако ще тествате дали имате успешна миграция към SSL.
Пример: site:optibg.com -inurl:https ще върне 1 резултат, който е индексиран като несигурен (поне към датата на ъпдейта), но на практика това не е така, защото при отварянето на документа, той се зарежда винаги с https. - -site: – този оператор е пълната противоположност на site: . Това означава, че използвайки го, ще получите резултати от търсене за всички други сайтове, без посочения от вас.
Можете да го използвате с цел да откриете до каква степен други сайтове плагиатстват вашето съдържание. Пример: -site:optibg.com „Използването на звездичка следва да каже на Google да предостави произволна дума или знак на нейното място.“ Получавам 0 резултати по това класиране, следователно мога да съм спокоен, че никой не е използвал точно тези думи в сайта си. За справка – те са взети от текущата статия, но малко по-горе в нея. - site: може да се използва и за търсене на дублицирано съдържание вътре в даден сайт. Пример: site:optibg.com „Консултация за ъпгрейд на сайта и проучване за подходящи плъгини“. Към датата на ъпдейта на статията получавам само 1 резултат, който е от моето портфолио. Така че мога да съм спокоен, че не съм използвал подобен текст другаде в блога.
- Ето и някои класически, но често пропускани оператори:
- | или OR – логическо или;
- AND – логическо И;
- cache: – показва резултати от кеша на Google;
- () – групиране на оператори;
- „“ – посочване на конкретни критерии;
- комбинацията от intitle: и inurl: може да открие възможности за гост-публикации. Знаете, че guest blogging-а е полезен за SEO. И съм сигурен, че ще искате да откриете сайтове, където ще можете да публикувате ваше съдържание и да получите ценен линк за награда.
Ето как можете да подходите: пътуване intitle:“гост публикация“ inurl:“guest-post“ ще върне гост-публикации, на тема пътуване, които съдържат посочените ключови думи „гост публикация“ в техните заглавия и „guest-post“ в техните URL адреси. Можете да търсите и само с един от операторите и дори можете да търсите и без ключова дума за ниша отпред. А също така можете да търсите и по множество критерии, като използвате някои от операторите от предходния булет:
Примери:- пътуване intitle:“гост публикация“ („gost-post“ | inurl:“guest-post“)
- (пътуване|фитнес) AND intitle:“гост публикация“
Желая Ви приятно и по-прецизно търсене в Google!
Много полезна и добре написана статия!