Конфликтите са нещо естествено в нашето ежедневие. Колкото и да се опитваме да ги избегнем, никога не е изключено да попаднем в ситуация, в която нашите интереси и убеждения да се сблъскат с тези на клиент, колега или началник.
И макар че в теорията и практиката на управлението на конфликти /конфликтологията/ да съществуват и мнения, че конфликтните ситуации могат да бъдат дори полезни за организацията, добре е да знаем няколко практични правила относно това как да се справим с тези ситуации на работа.
- Запазете самообладание
Най-важното, когато бъдете изправени пред една конфликтна ситуация, е да бъдете максимално сдържани и спокойни. В никакъв случай не трябва да се поддавате на провокации и нападки от отсрещната страна, тъй като това от една страна е контрапродуктивно, от друга Ви злепоставя. Да не говорим, че свръхемоционалността в такива положения пречи на адекватната и трезва преценка. А това в никакъв случай не е във Ваша полза.
- Насочете вниманието си върху проблема, а не върху хората
В миналата си статия за Optibg.com /”Препоръки за мениджъри”/ обърнах внимание на този принцип, защото той е от ключово значение за справяне с много служебни проблеми, но като цяло е доста пренебрегван от ръководителите. Никога не бива да се опитвате да атакувате персонално хората, с които имате пререкания, защото така може да се стигне до едни непредсказуеми последици и ще създаде едно негативно впечатление за Вас. Запомнете, че конфликтът, който имате с човека отсреща, е нещо временно, докато отношенията Ви могат да бъдат дългосрочни. Разумното и учтиво поведение е изцяло във Ваш плюс!
- Ако сте допуснали грешка – признайте си!
Народът е казал – който не работи, той не греши. Ако грешката Ви не е с фатални последици, няма от какво да се притеснявате. Евентуално признание за допуснатия пропуск от Ваша страна ще изиграе положителна роля за утвърждаването Ви като професионалист.
- Ако нещата излязат извън контрол – потърсете помощ
Ако усетите, че нямате сили или възможност да се справите със ситуацията, по-добре поискайте мнението на прекия си ръководител или на някой по-опитен Ваш колега. Той може да изиграе ролята на независима инстанция, която да помогне за справяне с проблема и постигане на търсения успех.
- Анализирайте причините, които са довели до конфликта
Дори и да нямате вина за случилото се, когато нещата се уталожат и успокоят, направете една адекватна преценка на възникналото положение и си отговорете на въпроса „Защо се стигна дотук?” Полученият опит ще Ви помогне и в бъдещи подобни ситуации.
- Подайте ръка
Когато всичко е приключило и проблемът е решен, най-доброто, което можете да направите, е да подадете ръка на човека отсреща, да се усмихнете и да кажете: „Радвам се, че всичко вече е наред. Извинете, ако има нещо.” Така вместо враг ще спечелите приятел!