Здравейте!
Днес ще ви представя една услуга, която използвам отскоро и от която съм наистина очарован. Става въпрос за Pocket. Чрез нея аз запазвам всички важни линкове, на които попадна и така мога да ги прочета по-късно на спокойствие и да вникна в детайлите.
Преведено на български език името на тази услуга означава “джоб” и наистина посредством мобилното ѝ приложение цялата важна информация може да бъде буквално в джоба ви и да е на ваше разположение по всяко едно време.
С какво Pocket се различава от системата за отметки (bookmarks) на всеки един браузър или от възможностите на Pinterest?
Първо информацията, която запазвате чрез Pocket е на ваше разположение за разглеждането ѝ под всяко едно устройство и без значение от местоположението ви. Всички линкове са съхранени онлайн и за целта се нуждаете само от Интернет връзка, потребителското ви име и вашата парола, за да можете да достигнете до тях.
Но това далеч не е всичко! Pocket съхранява и съдържанието на линковете и вие можете да го прочетете отново, без да ви се наложи да посетите оригиналната страница (разбира се с различно оформление спрямо нейното). Все пак винаги ще можете и да кликнете на линка View Original и така да се озовете на въпросния URL адрес. Тази функционалност на услугата ви позволява да имате достъп до ценната информация дори и в случаите, в които нямате Интернет! Как става това? Чрез употребата на мобилното приложение на Pocket, което е достъпно за Android и iOS.
А след като заговорихме за различни устройства – цялата информация, която запазите (чрез десктоп варианта на Pocket или мобилното му приложение) се sync-ва автоматично и така тя е непрекъснато на ваше разположение, където и да сте. Удобно е нали?
С това мисля, че изясних каква е разликата спрямо класическите bookmarks и pin-овете в Pinterest. А сега нека да поговорим за Privacy.
Pocket съхранява линковете така, че само вие да можете да ги виждате (освен, ако не ги споделите с обществеността).
А как да се ориентирам сред всички мои линкове?
Много добър въпрос! В един момент е възможно да се окажете затрупани от линкове. Ето защо Pocket ви позволява да поставите тагове. После просто трябва да изберете тагът, който искате да разгледате в момента и всички линкове, за които сте го използвали, ще бъдат предоставени на вашето внимание.
Супер! Как да запазвам линкове чрез desktop браузър и чрез мобилното приложение?
За десктоп браузър ще можете да избирате между 3 варианта:
- чрез extension за Chrome, Firefox и Safari;
PS: Firefox вече има вградена поддръжка на Pocket. Нужно е само да се логнете във вашия профил.
- чрез Bookmarklet-а за вашия десктоп бразър (и iOS);
- чрез Copy-Paste на линка в Pocket;
Мобилното приложение ви позволява да “споделите” линковете директно в Pocket. То работи с редица други приложения на вашето устройство, но на този етап Facebook не е едно от тях. Въпреки този лек недостатък е наличен и сравнително удобен workaround! Копирайте линка и Pocket ще ви предложи да го съхраните. Ето така дори и приложенията, които не са поддържани (все още) ще могат да ви помогнат при съхраняване на ценните линкове. А след като споменахме мобилното приложение на Facebook – то е добре да знаете, че можете да запазвате линкове и чрез него, за да ги разгледате по-късно. Но това е друга функционалност, която няма нищо общо с Pocket. 🙂
Ако това кратко ревю ви допада, то остава просто да изпробвате Pocket! Длъжен съм да спомена, че тази услуга има и платен вариант, който добавя допълнителни функционалности. Но безплатната ѝ версия е напълно достатъчна за всеки един потребител!
И още нещо важно – Google Analytics възприема Pocket като вид социална мрежа, което означава, че ще можете да получавате детайлна информация за посещенията в графите Social и Data Hub Activity.
А вие как запазвате ценните линкове? 🙂
PS: Вече можете да го правите и във Facebook. А защо да не позволите на посетителите на вашия сайт да запазват бързо и лесно уникалното ви съдържание в техните профили в социалната мрежа? Ето как можете да постигнете това: Facebook Save button за сайтове – интеграция.